Biblioteka Fundacji Hospicyjnej powstała na potrzeby naszych pacjentów, ich rodzin oraz osób pracujących w dziedzinie opieki paliatywnej. Choć nie jest to może duży zbór książek, ale tematyka jest różnorodna, a my systematycznie ją uzupełniamy.

Biblioteka będzie miała swoją siedzibę w gabinecie Medycyny Paliatywnej, w pokoju 120 (I piętro) w przychodni na ulicy Dąbrowskiego 4.

Biblioteka będzie czynna od 25 stycznia, w dniach:
poniedziałek – środa 9:00 do 15:00.

Przy każdej książce jest podany jej status: dostępna lub wypożyczona. Przy wypożyczeniu pobieramy kaucje w wysokości 10 złotych, która będzie zwrócona po oddaniu książki.

Wszelkie pytania oraz wątpliwości proszę kierować na adres mailowy biuro@hospicjumprzystan.pl bądź dzwoniąc pod numer telefonu 506 047 451.

Mamy nadzieję, że znajdziecie w niej Państwo coś dla siebie

Katalog książek

NR KSIĄŻKI 001

„Magda, Miłość i Rak. Magda Prokopowicz. O życiu, śmierci…i o nadziei.”      załącznik
AUTOR: Alina Mrowińska
Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2013

„Magda Prokopowicz w wieku 27 lat zachorowała na raka piersi. Walczyła z chorobą, będąc w ciąży. Przeszła chemioterapię, skomplikowaną operację i urodziła zdrowe dziecko. W tym czasie doświadczyła wszystkich etapów choroby, nauczyła się otwierać zamknięte drzwi, dowiadywać się, co jest prawdą, co mitem i odkryła, jak ważne w walce z rakiem jest pozytywne myślenie.  Założyła fundację Rak’n’Roll. Wygraj życie! I została bohaterka filmu Aliny Mrowińskiej – Magda, miłość i rak. Po jej śmierci Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj życie! zajmująca się zmianą schematu myślenia na temat choroby nowotworowej kontynuuje działalność.  Magda Prokopowicz stała się dla chorych na raka i ich bliskich symbolem walki o jakość życia osób dotkniętych chorobą nowotworową, A dla tysięcy Polaków – symbolem niezłomności w walce z przeciwnościami losu.

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 002
                            „Hospicjum”
Autor: Krzysztof Jednachowskihospicjum-b-iext22054908
Wydawnictow Innowacyjne NOVAE RES, Gdynia 2010

„Powtarzała, że hospicjum, wasz ruch oraz wszyscy ludzie zaangażowani w to przedsięwzięcie to jedna wielka rodzina. I taka jest prawda. Kiedy znaleźliśmy się z babcią Ziutą miedzy wami, dotarło do nas, że tak jest. Mało tego – uświadomiliśmy sobie, że w tym wszystkim wcale nie chodzi o śmierć czy cierpienie ludzi, ale przede wszystkim o godność dla życia ludzkiego. To dzięki wam dostrzegliśmy, że tak naprawdę śmierć jest także życiem, gdyż dotyczy tych, którzy odchodzą, oraz tych, którzy pozostają. I to oni poprzez żywą pamięć o tych osobach nadają sens temu wszystkiemu, co wspólnie robimy.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 003

                           „Szału nie ma, jest rak.”
AUTOR: ks. Jan Kaczkowski, Katarzyna Jabłońskaszalu-nie-ma-jest-rak-b-iext22523532
Biblioteka „WIĘZI”, Warszawa

 „Niektórzy wieścili mu, że będzie karykaturą księdza. Niespełna jedenaście lat jego kapłaństwa to m.in. stworzenie domowego hospicjum, potem budowa od podstaw hospicjum stacjonarnego; organizacja Areopagów etycznych – letnich warsztatów dla studentów medycyny; praca katechety w szkole, gdzie ani uczniowie nie oszczędzali jego, ani on ich. 1 czerwca 2012 r. zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu. Teraz, po dwóch operacjach, poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracuje na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. Wspiera też swoich dawnych uczniów i wychowanków – niejednemu z nich pomógł wyprostować życie. Mówi, że jest „otwarty na cud”, ale jednocześnie przygotowuje się na to, żeby „dobrze przeżyć swoją śmierć”.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 004

                             „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość.”
AUTOR: ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłkazycie-na-pelnej-petardzie-b-iext28572942
Wydawnictwo WAM, 2015

„Najbardziej lubiany polski ksiądz w rozmowie życia. Ceniony za swój autentyzm, odwagę i szczerość. Podziwiany zarówno przez katolików, jak i niewierzących. Sam o sobie mówi, że jest onkocelebrytą, czyli człowiekiem znanym z tego, że ma raka. Zanim się o tym dowiedział, wybudował hospicjum w Pucku. W szkole nie chodził na religię. Gdy już zyskał pewność co do swojego powołania – odrzucili go jezuici (Niech żałują!). Kłopoty ze wzrokiem prawie uniemożliwiły mu święcenia (– A pieniądze widzi?; -Widzi!; -To święcić!). W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Jan zdradza źródła swojej niesamowitej energii i nieskończonych pokładów optymizmu. O swoim życiu i polskim Kościele mówi z odwagą i dystansem osoby, który nie ma już nic do stracenia. Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który wie, że nie zostało mu wiele czasu.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 005

                                „Psychologiczne aspekty doświadczania żałoby.”
AUTOR: Stanisława Steuden, Stanisława Tucholska psychologiczne_aspekty
Wydawnictwo KUL, Lublin 2009

„Zamierzeniem autorów niniejszego opracowania było przybliżenie problematyki żałoby oraz ukazania znaczenia tego typu doświadczeń dla psychospołecznego funkcjonowania osób osieroconych. Podkreślano zarówno negatywne, jak i pozytywne aspekty doświadczeń związanych z utratą osób bliskich. Mimo bólu i cierpienia, jakie te doświadczenia niosą, człowiek jest zdolny do przepracowania ich tak, iż mogą one przekładać się na wzrost osobowy. Zależy to w dużym stopniu od systemu wartości, struktury osobowości, a także szeroko rozumianego wsparcia społecznego. W tym kontekście ważne jest, aby osobom doświadczającym utraty kogoś bliskiego towarzyszyło przekonanie o możliwości pozytywnego przewartościowania doświadczonej utraty pozwalającego im na osiąganie wzrostu osobowości.” (ze Wstępu)

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 006

                               „Tak sobie myślę…”
Autor: Jerzy Stuhr17755-n-a
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012

„„Tak sobie myślę…” to ciepła i pełna humoru opowieść Jerzego Stuhra o walce z ciężką chorobą. Jesienią 2011 roku pojawiła się smutna informacja o poważnej chorobie Jerzego Stuhra, aktora tak bardzo uwielbianego przez publiczność. Cała Polska wstrzymała wtedy oddech. Aktor jednak nie zamierzał sie poddać i rozpoczął walkę o życie. By nie myśleć o chorobie, postanowił opisywać swoje zmagania z nią. W zeszycie podarowanym przez córkę niemal każdego dnia, w szpitalu i w domu, w każdej wolnej chwili, spisywał swoje myśli, refleksje i obserwacje. Tak powstał ten niezwykły dziennik, który jest nie tylko zapisem walki, ale też świadectwem miłości do życia we wszelkich jego przejawach.  W „Tak sobie myślę…” Jerzy Stuhr w wyjątkowy i dowcipny sposób komentuje aktualne wydarzenia polityczne w Polsce i Europie, najwięcej miejsca poświęcając kulturze. Pisząc o swej karierze i swej aktorskiej misji, zastanawia się, co to znaczy być aktorem we współczesnym świecie. Momentami zamienia się nawet w krytyka filmowego i dogłębnie analizuje oglądane filmy. Książka to niezwykła rozmowa Jerzego Stuhra z samym sobą i czytelnikiem.”

STATUS: WYPOŻYCZONA

NR KSIĄŻKI 007

                                  „Przewlekle chory w domu”
AUTOR: Piotr Krakowiak, Dominik Krzyżanowski, Aleksandra Modlińska20110403010354Przewlekle_chory_w_domu_Fundacja_Lubie_Pomagac_images_
Fundacja Lubię Pomagać, Gdańsk 2011

„Poradnik odpowiada na pytania:: na czym polega choroba, na co zwrócić szczególną uwagę, w jaki sposób najlepiej zorganizować opiekę i jak wykorzystać istniejące formy opieki, jakie potrzeby ma chory i jak mu towarzyszyć, do kogo zwrócić się o pomoc. Zawarte informacje są bogato ilustrowane zdjęciami. Autorzy starali się przekazać informacje praktyczne związane z codzienną opieką oraz pomóc zrozumieć cierpiącego człowieka i jego bliskich. Książce towarzyszy film edukacyjny na DVD, przygotowany przez zespół doświadczonych praktyków. Publikacja jest skierowana przede wszystkim do rodzin i najbliższych opiekunów chorych, ale także określa zadania i kompetencje wszystkich pozostałych osób pomagających. Pozwala uwierzyć, że można zapewnić właściwą opiekę i jakość życia zmagającym się z chorobą. Słowo wstępne napisali eksperci w dziedzinie opieki długoterminowej:: Prof. Piotr Błędowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego i dr n. med. Elżbieta Szwałkiewicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie Opieki Długoterminowej.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 008

                               „Lekcja umierania. Prawdziwa historia o życiu.”
AUTOR: Erika Hayasakiindeks
Wydawnictwo PWN, Warszawa 2014

 „Jak poradzić sobie ze śmiercią i nie zwątpić w życie? Kiedy pielęgniarka Norma Bowe zaczęła prowadzić zajęcia dotyczące śmierci w college’u w New Jersey, nie spodziewała się, że odniesie taki sukces. A jednak rok w rok na jej warsztaty trzeba się zapisywać z trzyletnim wyprzedzeniem. Powód jest prosty. W rzeczywistości lekcje Normy pomagają zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać to, co poetka Mary Oliver nazwała kiedyś „jedynym dzikim i drogocennym życiem”. Pod pretekstem dyskusji na temat umierania oraz wizyt na cmentarzach i w prosektoriach Norma uczy swoich studentów, by doceniali piękno życia i znajdowali je w sobie nawzajem. Nagradzana dziennikarka Erika Hayasaki, która towarzyszyła Normie w jej pracy przez ponad cztery lata, pokazuje, w jaki sposób profesorka pomogła czworgu wyjątkowych studentów uwolnić się od ciężaru ich udręczonych rodzin oraz straszliwych życiowych okoliczności i odnaleźć równowagę oraz szczęście.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 009

                     „Możesz odejść, bo Cię kocham. O śmierci, pożegnaniach i nowyżyciu.”
AUTOR: Renata Arendt-Dziudzikowskamożes
Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2012

„Śmierć nie jest chwytliwym tematem, umieranie najbliższych tym bardziej. Paraliżuje nas lęk i przerażenie. Jak pogodzić się z odchodzeniem najbliższych, ukochanych ludzi? Jak uporać się z żałobą po ich śmierci? Kiedy wydaje się, że straty już nikt i nic nie uleczy. Towarzyszenie bliskim w odchodzeniu może stać się dla każdego człowieka, mimo bólu, doświadczeniem najważniejszym i niesłychanie wartościowym,  lekcją akceptacji, otwarcia na nowe. Ból po utracie ukochany ludzi jest wielki, ale siły życia są potężne. Renata Dziurdzikowska w swojej książce Możesz odejść, bo cię kocham ukazuje śmierć jako integralną i wspaniałą część naszego życia.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 010

                           „Siły, które pokonają raka. Psychologiczne terapie wspomagające w chorobie nowotworowej.”big_Sily_ktore_pokonaja_raka_edycja_2013_RGB
Wydawnictwo Charaktery

„Ostatnie lata to czas ważnych zmian w terapii nowotworów. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa zmienione i rozszerzone wydanie bestsellerowej pozycji, która w 2005 roku ukazała się pod tym samym tytułem nakładem Wydawnictwa Charaktery. Siły, które pokonają raka to znakomity przewodnik dla wszystkich, którzy szukają źródeł wsparcia w chorobie nowotworowej, dla ich bliskich i osób profesjonalnie zajmujących się pomocą chorym. W książce zaprezentowany został cały wachlarz wspomagających terapii psychologicznych. Doświadczeni terapeuci pokazują, jak radzić sobie z chorobą i wspomagać leczenie: dr Ewa Wojtyna wyjaśnia, w jaki sposób zmniejszać lęk i kształtować zdrowe przekonania, Joanna Dudek-Głąbicka podpowiada, jak żyć zgodnie z tym, co dla nas najważniejsze. Dr Mariusz Zięba przybliża fenomen wzrostu osobowego, zaś dr Kinga Tucholska wskazuje, jak rozwijać prawdziwą nadzieję. Są także praktyczne porady i propozycje technik terapeutycznych.
  Siły, które pokonają raka pozwalają lepiej zrozumieć siebie i swoją chorobę. Marek Bieńczyk tworzy nowy język, służący temu, by mówić o chorobie i utracie. Tomasz Dostatni OP w poruszającym wspomnieniu przywołuje zmagającego się z chorobą nowotworową Václava Havla. Małgorzata Braunek mówi o tym, że akceptacja pełni kluczową rolę w bliskich relacjach. Ksiądz Jan Kaczkowski opowiada o zwyczajnym życiu i własnej chorobie, która to życie naznacza. Uczestniczki niezwykłej wyprawy rowerowej pokazują, że raka można pokonać i pomimo choroby przekroczyć Zwrotnik Raka.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 011

                              „Doświadczenie żałoby”
AUTOR: Helen Alexander
doświadcxzanie
Wydawnictwo W drodze, Poznań 2013

„ŻAŁOBA TO CENA, KTÓRĄ PŁACIMY ZA MIŁOŚĆ.
Śmierć bliskiego człowieka porusza nas do głębi. Pojawiają się zwykle pytania o przyczynę śmierci, o sens cierpienia, o współodpowiedzialność – niepokoi świadomość, że nie uczyniło się wszystkiego, co było w naszej mocy. Doświadczenie osamotnienia przygniata dotkliwie swym ciężarem. Nierzadko zdarza się jednak, iż daje szansę nowego spojrzenia na własne życie. Ważne stać się mogą sprawy, które nie miały dla nas wcześniej większego znaczenia.
Książka ta adresowana jest nie tylko do ludzi pogrążonych w żałobie i smutku, ale i do tych wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się im współczuć i lepiej ich zrozumieć.”


STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 012

                             „Bez Ciebie. Wsparcie po stracie bliskiej osoby.”
AUTOR: Freya v. Stulpnagelbez-ciebie-wsparcie-po-stracie-bliskiej-osoby-b-iext20403106
Studio Astropsychologii, Białystok 2013

„Śmierć kogoś bliskiego to jeden z największych kryzysów w życiu, na który nigdy nie jesteśmy przygotowani. Po tym zdarzeniu nie mamy pojęcia, jak teraz powinno wyglądać nasze życie i jak mamy się w nim odnaleźć. Nie wiemy również jak zareagować, o czym rozmawiać i  jak się zachować w sytuacji, gdy ktoś z naszego otoczenia stracił ukochaną osobę. Bojąc się trudnych emocji, zaczynamy unikać kontaktów z takim człowiekiem i wracamy do codzienności. Aby nie popaść w rozpacz, powinniśmy pozwolić udzielić sobie, a także innym wsparcia, które jest jednocześnie prawdziwym pokrzepieniem.”


STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 013

                             „Biblia leczy. Rak.”
AUTOR: dr Don Colbertbiblia
Wydawnictwo M, Kraków 2007

„Nawet jeśli nowotwór dokonał już zniszczeń w twoim ciele, wciąż nie jest za późno, aby wzmocnić swoją wiarę w Boga i jeszcze goręcej modlić się do niego o pokój i uzdrowienie, którego ci potrzeba. Na kartach tej książki znajdziesz ważne cytaty z Biblii, które dadzą ci inspirację i pomogą ci skierować uwagę na uzdrawiającą moc Boga. Pokierują one twoje modlitwy i myśli w stronę przygotowanego dla ciebie przez Boga planu cudownego uzdrowienia, który pomoże ci zwyciężyć w walce z rakiem lub też mu zapobiec.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 014

                             „Jak przeżyć stratę dziecka. Powrót nadziei.”
AUTOR: Catherine M. Sanders jak-przezyc-strate-dziecka-b-iext6758927
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2001

„Śmierć dziecka to straszne nieszczęście. W kulturze, w której młodość ceni się ponad wszystko, zdarzenie takie uważa się za jedną z największych tragedii. Osieroconym rodzicom kontynuowanie własnego życia w tej sytuacji wydaje się wręcz niemożliwe, a obsesyjne pytanie „dlaczego?” nie opuszcza ich ani na chwilę”

STATUS: DOSTĘPNA


NR KSIĄŻKI 015

                    „Terapia doktora Gersona. Leczenie raka i innych chorób przewlekłych”
AUTOR: Charlotte Gerson, Beata Bishopcover1
Wydawnictwo VICHARA, 2008

”Metoda doktora Gersona ” stanowi kompletny przewodnik po teorii i praktyce Terapii Gersona, w którym autorki dzielą się swoim kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w leczeniu raka i innych dolegliwości przy zastosowaniu Terapii Gersona. Opis terapii oparty jest na klasycznym dziele Maxa Gersona „A Cancer Therapy: Results of 50 Cases”, z uwzględnieniem zmiany, jakie zaszły w świecie i medycynie od czasu jego śmierci, m.in. powszechność zastosowania chemioterapii i radioterapii, ich wpływ na organizm chorych i przebieg leczenia. Książka pozwala zapoznać się krok po kroku z zasadami działania terapii. Czytelnik dowiaduje się, jakie choroby mogą być skutecznie leczone, czego wymaga każdy z poszczególnych etapów terapii, jaki jest rozkład dnia pacjenta i pełny program kuracji, jakie zabiegi powinno się przeprowadzać oraz jakich używać suplementów. Znajdziemy tutaj również mnóstwo wspaniałych przepisów kulinarnych kuchni Gersona, budujące historie wyleczonych pacjentów i dużo, dużo więcej. Wiedza to potęga. Współczesny człowiek potrzebuje rzetelnego rozeznania i pełnej informacji, aby dokonywać właściwych wyborów. Niniejsza książka dostarcza czytelnikowi mnóstwa cennych informacji odnośnie wielu dziedzin życia związanych ze zdrowiem, wraz z opisem naturalnej, sprawdzonej metody zwalczania chorób i zapobiegania im.

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 016

                                    „Żywienie w chorobach nowotworowych.”
AUTOR: Zofia Wieczorek-Chełmskazywienie-w-chorobach-nowotworowych-b-iext2978000
Wydawnictwo Lekarskie PZLW, Warszawa 2011

Sposób odżywiania wpływa na nasz organizm. Dotyczy to także układu odpornościowego. Nieprawidłowo dobrane składniki odżywcze, nieodpowiedni sposób przyrządzania potraw lub zbyt bogata w tłuszcze dieta powodują osłabienie naszej odporności. Opisany przez autorkę sposób żywienia ma na celu wzmocnienie układu odpornościowego, stworzenie warunków niesprzyjających rozwojowi chorób nowotworowych. Podaje ona podstawowe zasady racjonalnego przygotowywania posiłków, uwzględniając potrzeby osób, które zmagają się z chorobami nowotworowymi. Główną część książki stanowią przepisy zdrowych potraw, mających korzystny wpływ na stan zdrowia osób zagrożonych i chorych. Podano również przykłady jadłospisów na różne pory roku.

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 018

                              „Jak oswoić się z myślą o starości, umieraniu i śmierci.”
AUTOR: Anna Grzywa 106474773b
Wydawnictwo Słowa i Myśli, Lublin 2013

„Starość, umieranie, śmierć są przez wiele osób traktowane jako tematy tabu, zwłaszcza, że w mediach na każdym kroku bombardują nas obrazki prezentujące ideał szczęścia – młodość i piękno. Skąd pomysł na książkę poruszającą tak niezwykle trudne kwestie? Sama autorka często słyszała to pytanie – odpowiedź jest dość wymowna „Przecież po śmierci tego nie napiszę”. W książce zaprezentowano różne spojrzenia na zagadnienie umierania i starości, przedstawiono filozoficzne rozważania oraz pojmowanie śmierci przez pisarzy i poetów poszczególnych epok literackich. Autorka porusza również kontrowersyjne tematy jak np. eutanazja, kanibalizm, samobójstwo czy kara śmierci. Stara się jednak obiektywnie spojrzeć na te zagadnienia, prezentując różne punkty widzenia na te budzące wiele emocji kwestie. Śmierć osoby najbliższej – dziecka, rodzica, partnera – jest szczególnie bolesna. Autorka, doświadczona i ceniona profesor psychiatrii, próbuje wskazać sposoby, które pomogą złagodzić ból po stracie. Starość, umieranie, śmierć – to hasła, które nabierają nowego znaczenia. Autorka stara się „oswoić” Czytelnika i wskazuję, iż o śmierci nie należy myśleć w kategoriach wyroku, ale rzeczywistości, która kiedyś nadejdzie, i do której trzeba twórczo się przygotować.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 019

                            „Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu.”
AUTOR: Regina Brettbog-nigdy-nie-mruga-b-iext12044215
Wydawnictwo Insignis, Warszawa 2012

„Pięćdziesiąt wskazówek. Pięćdziesiąt lekcji, w których autorka przeplata własne przeżycia z doświadczeniami ludzi spotkanych na swojej krętej drodze; przywołuje ważne dla siebie postaci, znaczące książki i filmy, inspirujące modlitwy i wypisy z lektur; przypomina o sile psalmów i prostych sentencji. Felietony Reginy Brett docenili i pokochali czytelnicy na całym świecie. Przyklejano je na lodówkach, rozsyłano w e-mailach do bliskich. Tematy lekcji, których udzieliło autorce życie, cytowano na tysiącach blogów i przedrukowywano w gazetach. Książka, którą trzymasz w ręce, stanie się bliska każdemu, kto kiedykolwiek znalazł się na życiowym zakręcie oraz wszystkim szukającym inspiracji. Niech każda z pięćdziesięciu lekcji będzie manifestem – jak bohaterka jednego z esejów, pewna sportowa czapka z prostym hasłem: „Życie jest dobre”. Bo takie jest. Naprawdę.”

STATUS: WYPOŻYCZONA

NR KSIĄŻKI 020

                             „Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym.”
AUTOR: Regina Brett jestes-cudem-b-iext23366527
Wydawnictwo Insignis, Warszawa 2013

„Nowa książka autorki bestsellera „Bóg nigdy nie mruga”, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Tym razem Regina Brett dzieli się z nami opowieściami o tym, że szczęście zależy od nas samych – naszych wyborów i decyzji, które najczęściej nie są aż tak trudne, jak się z pozoru wydają. A każda próba zmiany świata wokół siebie na lepsze sprawia, że dokonujemy cudów. Cudów, które są osiągalne dla każdego z nas. Codziennie. Regina Brett nie stawia przed swoimi czytelnikami zadania ponad ich miarę. Niezależnie od tego, czy humorystycznie, czy refleksyjnie, zawsze pisze z niezachwianą wiarą w człowieka, w dobro, które w nim tkwi i które sprawia, że niemożliwe staje możliwe. „Jesteś cudem” to zbiór inspirujących lekcji o tym, jak niewiele trzeba, by zmienić coś na lepsze. To 50 felietonów, które obudzą w czytelniku natchnienie. Choć każdy z nich to zupełnie inna historia, zebrane razem tworzą przewodnik pomagający dostrzec i docenić siłę zmian na lepsze – małych cudów.”

STATUS: WYPOŻYCZONA

NR KSIĄŻKI 021

                        „Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia.”
AUTOR: Regina Brett bog-zawsze-znajdzie-ci-prace-b-iext27147870
Wydawnictwo Insignis, Warszawa 2014

„Moja najnowsza książka to coś dla tych, którzy przestali kochać to, co robią. I dla tych, którzy kochają swoją pracę, ale pragną odnaleźć głębszy sens także poza pracą – w innych sferach życia. Dla tych, którzy są bezrobotni, wykonują pracę poniżej swoich kwalifikacji albo czują się nieszczęśliwi w życiu zawodowym. Dla tych, którzy zeszli z obranej niegdyś drogi, chwilowo albo bezpowrotnie. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową i chcą się dowiedzieć, jak zapisać tę czystą kartę. Dla tych, którzy przeszli na emeryturę albo nie mogą już dłużej pracować, a pragną wieść pełniejsze życie. Dla tych, którzy kochają swoją pracę tak bardzo, że chcą zainspirować innych i pomóc im odnaleźć życiową pasję. Dla tych, którzy – jak ja – czuli się kiedyś zagubieni w życiu i kluczyli krętą ścieżką, dopóki ta nie zaprowadziła ich w idealne miejsce. Wierzę, że każdy z nas ma takie miejsce. Musimy je tylko odszukać. Albo odprężyć się i pozwolić, żeby to ono odszukało nas.”

STATUS: WYPOŻYCZONA

NR KSIĄŻKI 022

                           „Ołówek”
AUTOR: Katarzyna Rosicka-Jaczyńskaołówek
Wydawnictwo Poligraf, Łódź 2011

„„Ołówek” Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej to wzruszająca historia kobiety, która mimo nieuleczalnej choroby nie poddała się. Urodzona pewnego ciepłego majowego poranka autorka oddychać zaczęła dopiero, gdy dostała silnego klapsa. Szkoła w zasadzie nie pozostawiła żadnych wspomnień, o których warto by było pamiętać. Z powodu swej urody w liceum nie mogła opędzić się od chłopców. Zauważyła również, że posiadła zdolności przywódcze i skrajną nieumiejętność podporządkowywania się czemukolwiek…
Prawdziwy renesans przeszła na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wśród zgiełku, dyskotek i kawiarnianych spotkań zapałała nagle miłością… do nauki. Wegetarianka z wyboru, nie pijąca, nie paląca, była rozchwytywana przez znajomych…Leszek, magister prawa, został jej mężem i ojcem trójki dzieci. Po szczęśliwych pięciu latach zajmowania się dziećmi została bizneswoman. Niestety poważnie zachorowała akurat wtedy, kiedy jej firma Ars-Media zaczęła odnosić na rynku wielkie sukcesy. Po trzech latach lekarze zdiagnozowali u niej nieuleczalną chorobę SLA… I w tym momencie wydawać by się mogło, że historia jej życia właśnie się zakończyła… a ona dopiero się zaczęła! „Zamknęłam oczy i w marzeniach i realnym świecie. – Boże – wyszeptałam – jeżeli kiedykolwiek będziesz chciał mnie uzdrowić, obiecuję, że docenię najmniejszy okruszek podarowanego mi życia”. – doceniać każdą chwilę życia, bo jutra może nie być – to chyba najważniejsze przesłanie „Ołówka”.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 023

„Przekroczyć zwrotnik raka. Opowieści osób, które przeszły chorobę nowotworową.”
REDAKCJA: Maria Piaseckaprzekroczyc-zwrotnik-raka-opr-miekka
Wydawnictwo Feeria, Łódź 2007

„Niezwykłe historie osób, które przeszły chorobę nowotworową – poruszające i pouczające i co najważniejsze dające nadzieję. Dodatkowo w książce teksty lekarzy pracujących z pacjentami metodą Simontona.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 024

                               „Antyrak. Nowy styl życia.”
AUTOR: dr David Servan-Schreiberantyrak
Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, Warszawa

„Antyrak odpowiada na pytania kluczowe dla zdrowia większości ludzi: Jaki tryb życia prowadzić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Co robić, aby zahamować jego rozwój? Co jeść i jakie stosować diety? Czego i jakich potraw unikać? Dr Servan-Schreiber jest neurochirurgiem i psychiatrą, zajmuje się terapią osób cierpiących na nowotwory i inne ciężkie choroby. Piętnaście lat temu wykryto u niego guz mózgu przeżył dwie operacje i nawrót choroby. Choć jest zwolennikiem niekonwencjonalnych metod leczenia, nie odrzuca sposobów tradycyjnych. Jego książka ‚Antyrak. Nowy styl życia’ staje się światowym fenomenem wydawniczym.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 025

                        „Cztery minus trzy. Jak powracałam do życia po utracie najbliższych.”
AUTOR: Barbara Pachl-Elberhart czteryWydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2012

Barbara Pachl-Eberhart ma 36 lat i niegdyś, razem z mężem, pracowała jako klaun w klinice w austriackim mieście Graz. Pewnego dnia w wypadku samochodowym zginęła cała jej rodzina. Mąż Barbary 39-letni Heli umiera na miejscu a córka niespełna 2-letnia Valentina cztery dni później. Pięć dni po wypadku Barbara zdecydowała się na odłączenie aparatury podtrzymującej pracę serca jej 6-letniego syna, którego mózg był już martwy. Trzymając synka w ramionach, w towarzystwie rodziny i grupy przebranych klaunów, cicho śpiewając „Fly me to the moon”, Barbara pożegnała swoje dziecko. Jak żyć po takiej tragedii? Dzień po śmierci syna Barbara Pachl-Eberhart wysłała do rodziny i znajomych przejmujący mail, w którym opisuje, co się stało. List ten wywołał lawinę reakcji. Przyjaciele, znajomi i zupełnie obce osoby zaoferowały Barbarze pomoc i wsparcie. Dwa lata po wypadku Barbara Pachl-Eberhart napisała książkę, w której z niezwykłą szczerością i odwagą opisała swoje przeżycia, chwile zwątpienia, myśli samobójcze, niewyobrażalny ból. Ta książka to dokument o mądrej i odważnej kobiecie, która nie poddaje się schematom. Książka Cztery minus trzy miejscami może szokować – choćby opis pogrzebu, tak bardzo odbiegającego od tradycyjnych wyobrażeń o pochówku. W ostatniej drodze Heliemu, Fini i Thimo, towarzyszyła im głośna muzyka, klauni i kolorowe baloniki. Barbara Pachl-Eberhart napisała piękną książkę o wielkim osobistym nieszczęściu i trudno nam będzie w czasie lektury powstrzymać się od łez. Jest to książka nie tylko o śmierci, ale przede wszystkim o życiu – o tym, jakie jest piękne i ile warte samo w sobie.

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKA 026

                             „Można żegnać się wiele razy”
AUTOR: dr David Servan-SchreiberżegnaćWydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, Warszawa 2012

„Książka Davida Servana-Schriebera Można się żegnać wiele razy, to niezwykle szczera, autentyczna opowieść człowieka zmagającego się przez wiele lat ze śmiertelną chorobą. Zdiagnozowany ponownie po dziewiętnastu latach rak mózgu nie dawał mu nadziei na długie życie. Jednak autor dwóch wcześniej wydanych książek Antyrak. Nowy styl życia oraz Zdrowiej! Pokonaj lek i depresję! nie załamuje się. Analizuje przyczyny nawrotu guza, przyznaje, że nie przestrzegał własnych zaleceń opisanych w tamtych książkach. Potwierdza słuszność programu antyrakowego, polegającego na odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej i medytacji. Podkreśla znaczenie wewnętrznego spokoju, satysfakcji z pracy, dbania o szczęście rodziny, dzieci, przyjaźni, znajdowania radości w pomaganiu innym. Cierpliwie znosi bolesne operacje, uciążliwą kurację. Walczy o zachowanie godności, będąc całkowicie uzależnionym od pomocy innych ludzi i żywiąc dla nich ogromną wdzięczność za ich starania. Sam ciężko chory wspiera na duchu zmartwionych przyjaciół i rodzinę. Opisując w tej książce własne doświadczenia pragnął dać nadzieję tym wszystkim, którzy znajdują się na progu śmierci. Pragnął wlać w nich otuchę, by przyjęli śmierć bez lęku.”

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 027

„Czy mogę odprowadzić cię do Domu? Pociecha i wsparcie dla opiekunów osób poważnie chorych.”
AUTOR: Joyce Hutchison, Joyce Ruppczy-moge-odprowadzic-cie-do-domu-
Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2010

Książka ta pozostaje niezastąpionym źródłem otuchy i wsparcia tak dla zawodowych opiekunów (pielęgniarek, pracowników hospicjów etc.), jak i dla wszystkich osób towarzyszących swoim bliskim w ich ostatniej podróży do domu. Dzięki doświadczeniu i empatii wychowawczyni opiekunów hospicyjnych Joyce Hutchison oraz mądrości i natchnieniu poczytnej autorki Joyce Rupp czytelnik odkryje w sobie odwagę i moc potrzebne w trudnych doświadczeniach, jakie niesie ze sobą poważna choroba bliskiej osoby.

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 028

                            „Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci.”
AUTOR: Irvin D. Yalom patrzac-w-slonce-jak-przezwyciezyc-groze-smierci-b-iext20916841
Instytut Psychologii Zdrowia Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa 2008

„Irvin Yalom napisał odważną, inteligentną książkę na ostatni już zakazany temat – o śmierci. Jestem pełna szacunku dla jego odwagi i rzadko spotykanej ostrości widzenia. Erica Jong, autorka powieści, m.in. Strach przed lataniem, Babski Blues. Yalom jest Szeherezadą kozetki, jego książka to cudowny przykład praktykowania sztuki opowieści.” Laura Miller, The New York Times

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 029

                    „Idąc z aniołem śmierci. Towarzyszenie osobom umierającym i w żałobie.”
AUTOR: Cecylia Mir Ops idąc
Wydawnictwo Benedyktynów, Kraków2010

Popularne powiedzenie mówi, że jedyne co w naszym życiu jest pewne to śmierć. Mimo to jest ona jednak tematem tabu. Choć współczesna kultura sprawia wrażenie, że oswoiła się ze śmiercią, obserwujemy jej nadmiar w telewizji, muzyce a nawet w ubiorze – śmierć i umieranie są nadal zjawiskami, których do końca nie rozumiemy i o których nie chcemy rozmawiać. Szczególnie bliski kontakt ze śmiercią, np. w rodzinie, rodzi wiele problemów. Nierzadko strach przed samym zjawiskiem śmierci przeradza się w niechęć do osoby umierającej lub będącej w żałobie. Książka, którą oddajemy do rąk czytelnika, opisuje te zjawiska i pozwala lepiej zrozumieć, czym dla człowieka jest śmierć. W szczególności zaś pokazuje, że nie jest to jedynie proces biologiczny, ale złożona sytuacja, w której bierze udział nie tylko osoba umierająca, lecz również całe jej otoczenie. Książka uzupełniona jest o wywiady z osobami umierającymi. Autorka zadała im takie pytania, jakie być może baliby się zadać bliscy osobie umierającej. W tych kilku stuprocentowo realnych sytuacjach, spisanych słowo w słowo, z ludźmi, którzy mogliby być naszymi bliskimi, łatwo odnaleźć analogie do sytuacji z naszego życia. Wydawca zaryzykuje także stwierdzenie, że poznanie treści tej książki pomoże wielu osobom zrozumieć, że najlepszym sposobem, by ulżyć w cierpieniu umierającej osobie, nie jest dyskutowana dziś eutanazja, lecz towarzyszenie. Autorka jest socjologiem, długoletnią wolontariuszką medyczną w Hospicjum im. św. Jana Kantego w Poznaniu a także tercjarką dominikańską we fraterni bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Poznaniu. Jest współautorką pytań wywiadu rzeki z o. Bernardem Sawickim OSB i o. Krzysztofem Popławskim OP, który ma się się ukazać nakładem naszego wydawnictwa pt.: „Męskie myślenie. O kościele, kapłaństwie, kryzysie i kobietach”.

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 030

                            „Jak żyć z rakiem i go pokanać.”
AUTOR: O. Carl Simonton, Reid Henson, Brenda Hamptonjak żyć
Wydawnictwo Feeria, Łódź 2006

„Tego, że zainteresowałem się związkiem ciała i umysłu, nie zawdzięczam bynajmniej lekarzom lub psychologom, lecz ludziom chorym na raka. Ciekawość ta znacznie wzrosła w pierwszym roku mojej pracy w szpitalu, kiedy odkryłem, że nie jestem w stanie nakłonić pacjentów w zaawansowanym stadium choroby do pozytywnego potraktowania procesu leczenia. Nie widzieli żadnego powodu, z którego mieliby się w nie angażować, ponieważ nie wierzyli, że potrafią sobie pomóc. Nie mieli żadnej nadziei. Jeszcze wcześniej, będąc stażystą, dokonałem kilku szeroko znanych odkryć w dziedzinie podstawowej biologii komórki, byłem więc przekonany, że wejdę w skład jednego lub kilku zespołów badawczych, które zajmują się wynalezieniem i upowszechnieniem skutecznego leku przeciwnowotworowego. Miałem mocne postanowienie, aby stać się jednym z czołowych specjalistów w dziedzinie radioterapii onkologicznej w USA. Wybrano mnie „stażystą roku”. W nagrodę otrzymałem posadę na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Stanu Oregon. Był to szczególny okres u moim życiu. Miałem całkowitą pewność, że potrafię przyczynić się do wynalezienia leku na raka, ale do chwili rozpoczęcia pracy w szpitalu nie brałem w ogóle pod uwagę, że chory może mieć jakikolwiek wpływ na przebieg leczenia.” ( fragment książki)

STATUS: DOSTĘPNA

NR KSIĄŻKI 031

                              „Zwyciężyć chorobę.”
AUTOR: Mariusz Wirga f-zwyciezyc-chorobe
Wydawnictwo KOS,  Katowice 2008

Książka w zwięzłej i przystępnej formie wprowadza czytelnika w sferę medycyny psychosomatycznej. Przedstawia czynniki osobowe i emocjonalne leżące u podstaw wielu chorób, np. chorób układu krążenia, nowotworów złośliwych i innych. Przeznaczona jest dla tych, którzy chcą nauczyć się rozumieć samych siebie, radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, rozwijać swoją osobowość, odczuwać szczęście i czerpać radość z życia w każdym momencie.

STATUS: DOSTĘPNA

 c.d.n