„Kalendarz warzyw i owoców – listopad”

14925561_919140304885297_1657187752354122584_n

materiał pochodzi ze strony www.czytamyetykiety.p[l

Czy aronia zasługuje na miano super owocu?

aronia-cluster-and-leavesAronia jest pretendentem do uzyskania miana super owocu z uwagi na bardzo duża zawartość polifenoli. Pojęcie super owocu wprowadzono dla tych owoców, które szczególnie bogate są w cenne związki np. polifenole, karotenoidy, składniki mineralne, witaminy. Niestety aronia na chwilę obecną nie figuruje na liście super owocu, ponieważ w krajach zachodnich jest mało znanym owocem…

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa), która posiada największą, spośród surowców roślinnych zawartość antocyjanów i innych polifenoli, wykazujących silne właściwości przeciwutleniające. Jak podają niektóre źródła naukowe aronia łączy w sobie zalety czerwonego wina i zielonej hebaty, bowiem zawiera zarówno katechiny jak i antocyjany. W profilaktyce chorób serca i naczyń krwionośnych aronia może okazać się  tzw. „polskim antyoksydacyjnym paradoksem„. W przypadku stanów chorobowych owoce aronii działają wspomagająco w terapii wielu chorób, których przyczyną są wolne rodniki.

WIĘCEJ

Aktywność fizyczna a zdrowie

Każde ćwiczenie dodane do naszej normalnej aktywności w bardzo krótkim czasie przyniesie korzyści dla zdrowia. Im więcej będziemy ćwiczyć, oczywiście nie przekraczając granic zdrowego rozsądku, tym więcej zyskamy. Jeśli prowadzimy mało aktywne życie, zwykły codzienny dwudziestominutowy spacer, szybko doda nam sprawności energii, pobudzi umysł, wyostrzy zmysły, i nada życiu dodatkowy smak. Powinniśmy starać się przyzwyczajać do co najmniej trzech szybkich dwudziestominutowych spacerów w każdym tygodniu- w parku, wokół domu, a nawet po mieszkaniu i ewentualnie dodać parę innych zajęć sportowych, aby wzmocnić nasza silę i giętkość.

WIĘCEJ

„Wrzesień w ogrodzie i na talerzu”

owoce-wrzesien1

warzywa-wrzesien

Materiały pochodzą ze strony www.czytamyetykiety.pl

Dlaczego awokado zostało uznane za żywność wszechczasów?

awokadoWykopaliska dowodzą, że awokado było już wykorzystywane 7000 lat p.n.e. Ta subtropikalne roślina z Ameryki Środkowej została przywieziona do Europy przez konkwistadorów i do tej pory była uprawiana w wielu zakątkach świata. Jej angielska nazwa jest zniekształconym azteckim słowem ahuacalt, którym opisywano zarówno owoc, jak i jego jądro. W niektórych rejonach świata awokado nazywane jest gruszką aligatora ze względu na swój kształt oraz ciemnozieloną, chropowatą skórkę.

WIĘCEJ

„Kalendarz warzyw i owoców- sierpień”

13876601_864343267031668_1732044258308615628_n

13882168_864343307031664_6602723457348706871_n

Materiały pochodzą ze strony: www.czytamyetykiety.pl

Beta – karoten w walce z rakiem

Karotenoidy są związkami organicznymi rozpuszczalnymi w tłuszczach, które są obecne w wielu roślinach i chronią je przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie słoneczne. Ich kolor działa przyciągająco na ptaki i owady. Niektóre zwierzęta, w tym ptaki z jasnozielonym, czerwonym i zielonym upierzeniem zawdzięczają swoją barwę karotenoidom zawartym w ich pokarmie.

Obecnie zidentyfikowano ponad 700 karotenoidów i ich produktów metabolicznych, od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu występuje w naszym pożywieniu, dwadzieścia dwa oraz ich aktywne biologicznie formy obecne są w ludzkiej surowicy krwi. W sumie dziesięć procent karotenoidów noszących nazwę: alfa-, beta- i gamma karotenami, przemieniane są w organizmie w witaminę A i retinol.

WIĘCEJ

WSPIERAJA NAS